Hoşgeldin Misafir Giriş | SSS

Sıkça Sorulan Sorular

 • 1. Kitaplara nasıl ulaşırım?

  Çalışma Alanı sekmesini tıkladığınızda aşağıya inen başlıklardan Kitaplar menüsünü seçerek kitaplara ulaşabilirsiniz.

 • 2. Yaprak testlere nasıl ulaşırım?

  Çalışma Alanı sekmesini tıkladığınızda aşağıya inen başlıklardan Yaprak Testler menüsünü seçerek yaprak testlere ulaşabilirsiniz.

 • 3. Deneme sınavlarına nasıl ulaşırım?

  Çalışma Alanı sekmesini tıkladığınızda aşağıya inen başlıklardan Deneme Sınavları menüsünü seçerek yaprak testlere ulaşabilirsiniz.

 • 4. DYS'de neler yapabilirim?

  Eksen Yayıncılığın çıkarmış olduğu ürünlere dijital ortamda Online ve Offline ulaşabilir, öğrenci-öğretmen odaklı çalışabilir, ödevlendirme yapabilir, Sayfalar üzerinde; yazı yazma, şekil çizme, kesme, büyütme vs yapabilir, soru çözebilir, soru çözüm videoları izleyebilir, interaktif nesnelerden faydalanabilir, ürünleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 • 5. Animasyonlara nasıl ulaşırım?

  Çalışma Alanı sekmesinden kitaplar başlığını seçin kitap sayfalarına ulaşıp sayfanın üzerindeki ikonlara tıkladığınızda ya da sağ üstteki nesne ambarına tıkladığınızda bölüm ile ilgili interaktif nesnelere ve animasyonlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca İnteraktif Nesneler başlığını tıklayarak interaktif öğelere ulaşabilirsiniz.

 • 6. Soru çözüm videolarına nasıl ulaşırım?

  İnteraktif Nesneler başlığını tıkladığınızda Soru Çözüm Videoları sekmesinden soru çözüm videolarına ulaşabilirsinizz. Ayrıca çözümünü aradığınız kitabı çalışma alanı sekmesinden kitaplar başlığını seçerek sayfalara, sayfalardan da soru çözüm videolarına ulaşabilirsiniz.

 • 7. Animasyon ve etkileşimli testleri nasıl izleyebilirim?

  İnteraktif Nesneler başlığını tıkladığınızda Nesneler sekmesini seçerek etkinlik testlerine ulaşabilirsiniz. Yada Çalışma Alanı sekmesinden kitaplar başlığını seçtiğinizde ilgili sayfalardan interaktif nesnelere ulaşabilirsiniz.

 • 8. Sınıfları nasıl ekleyebilirim?

  Kurumsal başlığını tıkladığınızda aşağıya inen sekmelerden sınıfları seçin. Açılan sayfada sağ kısımda Yeni Ekle butonunu tıklayın. Açılan kutulara sınıf ismini yazın alt kutuya da sınıf seviyesini belirtip kaydedin.

 • 9. Öğrencilere nasıl şifre verebilirim?

  Kurumsal başlığını tıkladığınızda aşağıya inen başlıklardan Kullanıcılar başlığını seçin. Açılan sayfada sağ kısımda yer alan Yeni Ekle başlığını tıklayın. Yeni açılan sayfadaki kutuları doldurun. Rol kısmına öğrenciyi seçin hemen sağ tarafa açılacak kutudan öğrencinin sınıfını seçin ve kaydet tuşuna basın.

 • 10. Öğretmenlere nasıl şifre verebilirim?

  Kurumsal başlığını tıkladığınızda açılan sekmelerden Kullanıcılar başlığını seçin. Açılan sayfada sağ kısımda yer alan Yeni Ekle başlığını tıklayın. Yeni açılan sayfadaki kutuları doldurun. Rol kısmına öğretmeni, hemen sağ tarafa açılacak kutudan da öğretmenin sınıfını veya sınıflarını seçin ve kaydet tuşuna basın.

 • 11. Öğrencilere nasıl sınav atayabilirim?

  Çalışma Alanı başlığını tıkladığınızda Kitaplar, Yaprak Testler, Deneme Sınavları başlıklarından herhangi birini tercih edin. İçerisinde soru olan herhangi bir ürünü seçin. (Soru Bankası, Çöz-Bitir, Yaprak Test, Deneme Sınavı) Mouse ile bölüm başlıklarının üzerine geldiğinizde sağ kısımda Sınav Oluştur başlığı belirecektir. Başlığı tıkladığınızda açılan sayfada sağ kısımda yer alan Sınav Ekle başlığını tıklayın açılan pencerede seçtiğiniz ürün, ünite ve bölüm başlığı otomatik olarak gelecektir. Başlangıç ve bitiş başlıklarının yanındaki kutuları tıklayarak sınav zamanını belirledikten sonra alt kısımda yer alan ekle butonunu tıklayın ve sınavı belirleyin. Eklemiş olduğunuz sınavı ekranda göreceksiniz bu sınav çizelgesinde bulunan Kişi Ekle butonunu tıklayarak istediğiniz sınıfa sınavı atayabilirsiniz.

 • 12. Tek bir öğrenciye sınav atayabilir miyim?

  Sınavları Düzenle menüsünden hazırlamış olduğunuz sınavlar üzerinde Kişi Ekle butonunu tıkladığınızda açılan pencereden istediğiniz sınıfa / sınıflara hatta tek bir öğrenciyi seçerek (filtrelemelerden yararlanarak) sınavı atayabilirsiniz.

 • 13. Ödevlendirme nedir?

  İçerisinde soru olan sayfaların sistemde kayıtlı olan öğrencilere, çözmeleri için verilen sistemdir.

 • 14. Ödevlendirmede sınav süresini nasıl belirleyebilirim?

  Çalışma Alanı başlığını tıkladığınızda aşağıya inen başlıklardan Sınavları Düzenle başlığını tıkladığınızda atamış olduğunuz veya atayacağınız sınav çizelgelerinin sağ kısmında bulunan Düzenle başlığını tıkladığınızda başlangıç ve bitiş tarihini seçerek sınav zamanını ayarlayabilirsiniz.

 • 15. Oluşturduğum ödevlendirmeye nasıl öğrenci atayabilirim?

  Çalışma Alanı başlığını tıkladığınızda aşağıya inen başlıklardan Sınavları Düzenle başlığını tıklayın. Eklemiş olduğunuz sınavı ekranda göreceksiniz bu sınav çizelgesinde bulunan Kişi Ekle butonunu tıklayarak istediğiniz sınıfa sınavı atayabilirsiniz.

 • 16. Ödevlendirmelere nasıl ulaşabilirim?

  Çalışma Alanı başlığını tıkladığınızda açılan sekmelerden Sınavları Düzenle başlığını tıkladığınızda ödevlendirmelere ulaşabilirsiniz

 • 17. Öğrenciler interaktif nesnelere ulaşabilir mi?

  DYS sistemine kayıtlı bütün kullanıcılar İnteraktif nesnelere ürünlerin içeriğine girerek ulaşabilirler.

 • 18. Raporlama nedir?

  Ödevlendirme İşlemi sonrası ödevlendirme zamanı dolduğunda ilgili öğrencinin ödevlendirme ile ilgili çalışmasının kaydedildiği ve ödevlendirme yapan öğretmene bilgisinin verildiği raporlama sistemidir.

 • 19. Raporlara nasıl ulaşabilirim?

  Çalışma Alanı başlığını tıkladığınızda açılan sekmelerden Sınavları Düzenle başlığını tıklayın. Atamış olduğunuz sınavların sağ kısımlarında bulunan Rapor başlığını tıkladığınızda ödevlendirme ile ilgili bütün verilere ulaşabilirsiniz.

 • 20. Raporlamanın faydaları nelerdir?

  Derste anlatılan konunun sınıf ve birey bazlı, anlaşılıp anlaşılmadığını görerek ders akışını şekillendirmede yardımcı olan programdır.

 • 21. Öğrenci bilgilerine nasıl ulaşabilirim?

  Kurumsal başlığını tıkladığınızda aşağıya inen Kullanıcılar başlığını tıkladığınızda Sınıfı seçip göster butonunu tıklayarak kullanıcılara ve kullanıcıların sağ tarafındaki iletişim bilgilerine tıklayarak ilgili kullanıcının iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 • 22. Şifremi nasıl değiştiririm?

  DYS sistemine kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulanan Şifremi Değiştir butonunu tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 • 23. Üyelik aktivasyonunu nasıl yaparım?

  Kullanıcı adı ve giriş sayfasının altında yer alan Üyelik Aktivasyonu başlığını tıklayın. Açılan sayfada Okul No kısmına öğrenci numaranızı yazın. Kurum Kodu kısmına, size daha önce göndermiş olduğumuz kurum kodunu yazın ve Onayla butonunu tıklayın yenilenen sayfada aktivasyon işlemi için sizden bir e-posta adresi yazmanız istenecektir. Mevcut e-posta adresinizi yazın ve gönder butonunu tıklayın. Açık olan bu sayfayı asla kapatmayın e-postanızın önemsiz veya gereksiz kutusunu kontrol edin EKSEN DYS konu başlıklı maili açın maildeki kodu DYS sistemindeki ilgili alana yazın. Onayla butonunu tıklayın. Sistem sizden şifre belirlemenizi isteyecektir. En az 4 haneli bir şifre belirleyip Kaydet butonuna basın.

 • 24. Şifremi unuttum?

  DYS kullanıcı adı ve şifre sayfasının altında yer alan şifremi unuttum başlığını tıkladığınızda sizden mevcut e-postanız istenecektir. E-posta adresinizi yazıp Şifremi Unuttum başlığına tıklayın. e-posta adresinize bir link gönderilecektir. e-posta adresinizi kontrol edin ve ilgili linki tıklayarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

 • 25. Dijital kitap kodu ile ürünün dijital içeriğine nasıl ulaşabilirim?

  DYS kullanıcı adı ve şifre sayfasının altında bulunan E-kart ve Dijital Kitap Kodu aktifleştirme başlığını tıklayın. Açılan sayfada ürünün üzerindeki kodu ilgili kutuya yazıp Devam başlığını tıklayın. İlgili ürün ekranda görülecektir. DYS sistemine kayıtlı bir kullanıcı adınız var ise sol taraftaki yok ise sağ taraftaki Devam butonunu tıklayın. Kullanıcı kaydınızı oluşturup sisteme giriş yaptığınızda, ürün kütüphanenize eklenmiştir yazısı gelecek. Çalışma Alanı başlığını tıklayıp Kitaplar / Yaprak Testler başlığını tıkladığınızda filtrelemelerden Temin butonunu tıklayıp promosyon kitapları seçtiğinizde kitabınızı görebilirsiniz.

 • 26. E-kart kodu ile ürünlerin dijital içeriklerine nasıl ulaşabilirim?

  DYS kullanıcı adı ve şifre sayfasını altında bulunan E-kart ve Dijital Kitap Kodu aktifleştirme başlığını tıklayın. Açılan sayfada kartın üzerindeki kodu ilgili kutuya yazıp Devam başlığını tıklayın. İlgili ürün ekranda görülecektir. DYS sistemine kayıtlı bir kullanıcı adınız var ise sol taraftaki yok ise sağ taraftaki Devam butonunu tıklayın. Kullanıcı kaydınızı oluşturup sisteme giriş yaptığınızda ürünler kütüphanenize eklenmiştir yazısı gelecek. Çalışma Alanı başlığını tıklayıp Kitaplar / Yaprak Testler başlığını tıkladığınızda filtrelemelerden Temin butonunu tıklayıp E-kart kitapları seçtiğinizde ürünlerinizi görebilirsiniz.

 • 27. DYS’de ki ürünleri bilgisayarıma nasıl indirebilirim?

  Offline DYS uygulamasını bilgisayarınıza yükleyip sistemi bilgisayarınıza kurun. DYS sistemindeki kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak programa giriş yapın. Açılan sayfada ürünleri göreceksiniz indirmek istediğiniz ürünün üzerine tıklayarak ürünü bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ürünlere ulaşmak için yine bu programı kullanmanız gerekmektedir.

 • 28. İndirdiğim ürünleri flash belleğe nasıl aktarırım?

  Offline DYS uygulamasını açın. Sağ üst kısımda Dışa Aktar başlığını seçin kitap isimlerinin listelendiği bir pencere açılacaktır. Flash belleğe aktaracağınız ürünleri seçin. Aynı pencerenin sol üstünde Sürücü başlığını ve aşağıya inen kutudan flash belleğinizi seçin ve dışa aktarımı tamamla başlığını tıklayarak ürünleri flash belleğinize aktarabilirsiniz

 • 29. Flash Bellekteki ürünleri nasıl açarım?

  Flash belleğinizi kullanmak istediğiniz bilgisayara takın Offline DYS uygulamasını yükleyin kullanıcı adı ve şifrenizi girerek ürünlere ulaşabilirsiniz.

 • 30. Sisteme nasıl üye olabilirim?

  Ürünlerimizin üzerinde bulunan Dijital Kitap kodu ile sistemden aktifleştirme işlemi gerçekleştirerek üye olabilirsiniz. Bayilerimizle irtibata geçerek sisteme üye olabilirsiniz.

 • 31. Çalıştığım kurumu DYS sistemine nasıl ekleyebilirim?

  DYS sistemine çalıştığınız kurumu eklemek için bayilerimizle ve Bölge müdürlerimizle iletişime geçmeniz gerekir. İletişim için http://www.eksenyayinlari.com/site/detay.aspx?ICERIKID=104 linkini kullanabilirsiniz.

 • 32. DYS sistemindeki ürünler Tablet PC de çalışıyor mu?

  Yakın zamanda geliştireceğimiz yazılım ile DYS sistemindeki ürünlere android işletim sistemli tablet PC den Offline ve online olarak ulaşabileceksiniz.

 • 32. İndirdiğim ürünlerde interaktif nesnelere ulaşabilir miyim?

  DYS sisteminden indirmiş olduğunuz ürünlerin içerisindeki interaktif nesnelere offline olarak ulaşabilirsiniz.

 • 33. İndirdiğim ürünlerde interaktif nesnelere ulaşabilir miyim?

  DYS sisteminden indirmiş olduğunuz ürünlerin içerisindeki interaktif nesnelere offline olarak ulaşabilirsiniz.

 • 34. İndirmiş olduğum ürünlere nasıl ulaşabilirim?

  Offline DYS programını açtığınızda size ait kullanıcı adı ve şifrenizi girerek indirmiş olduğunuz ürünlere ulaşabilirsiniz.

 • 35. İndirdiğim ürünleri internet olmadan açabilir miyim?

  İndirmiş olduğunuz ürünleri internet olmadan çalıştırabilirsiniz.

 • 36. İndirdiğim ürünlerde ödevlendirme yapabilir miyim?

  Ödevlendirme işlemi ve takibi açısından internet gerektiren bir yazılım olduğu için ödevlendirme işlemini indirmiş olduğunuz ürünlerde gerçekleştiremezsiniz.

 • 37. İndirdiğim ürünleri ne kadar süre kullanabilirim?

  İndirmiş olduğunuz ürünleri ilk kullanımdan itibaren 1 yıl süre ile kullanabilirsiniz.

 • 38. Aynı kullanıcı adı ile birden fazla ürün indirebilir miyim?

  Aynı kullanıcı adı ile dilediğiniz kadar ürün indirebilirsiniz.

 • 39. E-kart da ulaştığım ürünlerin yanına dijital kitap kodu ile indirdiğim ürünleri tek bir kütüphanede nasıl birleştirebilirim?

  Çalışma Alanı başlığını tıkladığınızda Kitaplar / Yaprak Testler başlığını tıkladığınızda alçılan sayfadaki filtrelemede Temin başlığını seçin bu bölümde Kurum Kitapları, Promosyon Kitapları ve E-kart kitapları başlığından dilediğiniz erişimdeki ürünlere ulaşabilirsiniz.

 • 40. Öğrencileri sisteme çoklu olarak nasıl ekleyebilirim?

  DYS sistemine öğrencileri çoklu eklemek istiyorsanız; b.kahveci@eksenyayinlari.com adresine Excel formatında öğrencilerin İsim, Soyisim, Sınıfı ve Öğrenci numaralarını içeren her biri ayrı sütuna gelecek şekilde hazırlanmış bir dosya( bu dosya bilgisinde de muhakkak eklenecek kurumun adı yer almalıdır.) göndermeniz yeterli olacaktır.

 • 41. Herhangi bir problemle karşılaştığımda sorunu kime ileteceğim?

  DYS sisteminde karşılaşabileceğiniz problemler için b.kahveci@eksenyayinlari.com adresine bilgi vermeniz yeterli olacaktır.

 • 42. Çözmüş olduğum soruların cevap anahtarlarını nasıl göreceğim?

  Çözmüş olduğunuz soruların işaretleme bölümünün hemen altında Cevapları Göster başlığını tıklayın her sorunun doğru yanıtı sağ kısmında yazacaktır.

 • 43. Hazırlamış olduğum animasyon veya görselleri sisteme nasıl ekleyebilirim?

  Hazırlamış olduğunuz eğitsel öğeler varsa ve DYS sistemine eklemek isterseniz. Çalışma Alanı başlığının altında Nesne Öner başlığını tıklayın eklemek istediğiniz öğenin türünü ve konusunu seçtikten sonra ürünün telif durumu hakkındaki ikonu işaretleyin. Dosya seç butonundan İlgili dosyayı seçip gönder dediğinizde nesneniz tarafımıza ulaşacaktır.

 • 44. Onay bekleyen ürünler nedir?

  DYS sisteminde Kurum Yöneticisi rolündeki kullanıcılar tarafından görülebilen ve gerektiğinde diğer kullanıcıların görmesi için hazırlanmış onay mekanizmasıdır.

 • 45. Hazırlamış olduğum ödevlendirmeyi farklı zamanda farklı öğrencilere atayabilir miyim?

  Daha önceden hazırlamış olduğunuz bütün ödevlendirmeleri farklı zamanlarda farklı öğrencilere atayabilirsiniz. Bunun için Çalışma Alanı başlığının altındaki Sınavları Düzenle başlığını tıklayarak ödevlendirmeleriniz üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

 • 46. Öğrenci kendi kendine sınav yapabilir mi?

  Öğrenci rolündeki kullanıcı kendisine açılmış ürünlerdeki soruları dilerse saat imgesini tıklayarak sınav yapabilir. Bu şekilde kendini test edebilir. Süre bitiminde Cevapları Göster başlığını tıkladığında yapmış olduğu işlemler hakkında bilgi alabilir